- 14 березня у всьому світі відзначають неофіційне свято в честь математичної константи ─ Число Пі — математична постійна, рівна відношенню довжини кола до її діаметру. Точне значення цього числа в десятковій системі записати неможливо, але з появою комп'ютерних технологій його вдалося розрахувати з неймовірною точністю —14 березня 2019 року, коли відзначався неофіційне свято числа Пі, компанія Google представила дане число з 31,4 трильйонами знаків після коми. Обчислити його з такою точністю зуміла співробітниця Google в Японії Емма Харука-Івао.
- А ось світовий рекорд із запам'ятовування знаків числа Пі після коми належить 21-річному індійському студенту Раджвіру Міна, який у березні 2015 року відтворив 70 000 знаків після коми за 9 годин 27 хвилин. Відзначати цю знаменну дату придумав у 1987 році фізик із Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць / число) дата 14 березня — 3/14 — і час 1:59:26 збігається з першими розрядами числа π = 3,1 415 926… З року в рік цей вчений, проголошений Принцом Пі.
- Геометрична прогресія у будівельній справі. Усі ми знаємо, що в будівельній справі широко використовуються колони. Виявляється, вони мають форму не циліндра, як здається на перший погляд, а зрізаного конуса. Будівельники знають, що сила тиску в горизонтальних шарах будівельної колони зростає в напрямку до нижньої основи. Для збереження рівномірності напруги від тиску вздовж усієї довжини колони потрібно збільшувати площі її поперечних перерізів. Встановлено, що площі поперечних перерізів, рівновіддалених один від одного, становлять геометричну прогресію. Враховуючи таку закономірність, колони будують не тільки красивими, а й міцними та надійними. Оскільки площі поперечних перерізів колони збільшуються у напрямку до її основи, то колона не може мати форму циліндра.
- Математика і музика. Вперше математично описати звук взявся Піфагор. Його цілком можна назвати прадідом акустика. Піфагор міркував приблизно так: ціла струна звучить як «до», половина ̶ «ре», чверть ̶ «мі», восьма ̶ «фа». Звичайно, на сучасну гаму це не схоже, проти Піфагор пішов далі. Його октава стала виражатися так:
1 1/2 1/3 1/4 1/5 1/6 1/8 1/16
До ре мі фа соль ля сі до
Потім він увів ще кілька додаткових звуків (бемолі, діези в сучасному розумінні) Послухав інтервали, виявилося, що краще за все звучить квінта ( її співвідношення 3 : 2), і вивів формулу ряду звуку.
Математика допомагає майстрові будувати музичні інструменти. Найпростіша сопілка створюється так: на половині довжини свердлять дірочку ̶ це «до» на третій ̶ «ре», на чверті ̶ «мі». А дзвіночки? Як досягти того, щоб дзвони мали красивий звук і той самий тон, незалежно від того, маленькі вони або великі? Пізніше був розкритий секрет красивого звуку. Дзвін повинен містити 81,94 % міді, 17,21 % олова, 0,035 % сірки. Обчислили також , що в основі форми дзвона лежить рівнобедрений трикутник зі сторонами, що складають «золоту пропорцію». Є навіть ціла наука про дзвони і називається вона компанологія.
ЗНО з математики
21 травня 2020 року відбудеться зовнішнє незалежне оцінювання з математики. Випускники закладів загальної середньої освіти, а також учні (слухачі, студенти) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2020 році здобудуть повну загальну середню освіту, можуть вибрати математику для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання. Сертифікаційна робота з математики налічує 35 завдань різних форм: з вибором однієї правильної відповіді (20 завдань), на встановлення відповідності (4 завдання), відкритої форми з короткою (8 завдань) та розгорнутою (3 завдання) відповіддю. Під час визначення результату зовнішнього незалежного оцінювання з математики за шкалою 100–200 балів ураховують тестовий бал, отриманий учасником за виконання всіх завдань сертифікаційної роботи. Визначення тестового бала здійснюється на основі схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи У процесі визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання за шкалою 100–200 балів буде встановлено поріг «склав/не склав» – мінімальний тестовий бал, який за виконання сертифікаційної роботи може отримати учасник із мінімальним рівнем знань. На основі тестового бала кожного учасника, який подолав поріг «склав/не склав», буде визначено його рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів. Учасники, які подолають поріг «склав/не склав», зможуть узяти участь у конкурсному відборі до закладів вищої освіти.
На сьогодні є 5 безкоштовних сервісів для підготовки до ЗНО з математики
- EdEra
- iLearn
- Akademia
- Prometheus
- «Освіта- Онлайн»