Основні правила безпеки при користуванні електронагрівальними приладами

Експлуатуючи нагрівальні прилади, слід пам’ятати про те, що вони можуть стати причиною пожежі. Щоб запобігти небезпечних перегрівань, не можна встановлювати електрокаміни ближче 0,5 м від стін та меблів. Крім того при роботі і зберіганні електрокаміна на його поверхні накопичується пил, який може спалахнути. Необхідно протирати камін від пилу м’якою ганчіркою.

Крім того, при користуванні електроопалювальними приладами слід дотримуватись наступних правил безпеки:

  • Користуйся тільки справними електроприладами.
  • Не вмикай одночасно великої кількості електроприладів. Від цього перегріваються проводи і може виникнути пожежа.
  • Не залишай електроприлади на тривалий час без нагляду.
  • Праски та інші електронагрівальні прилади став на вогнетривкі керамічні, металеві, кам’яні підставки.
  • Не можна вмикати електрокаміни та електроконвектори в приміщеннях, де зберігаються горючі або легкозаймисті рідини і матеріали.
  • Не можна накривати працюючі електрорадіатори білизною, папером тощо.
  • Небезпечно виготовляти саморобні нагрівальні прилади, особливо великої потужності, на яку звичайно не розрахована електромережа квартири чи будинку.
  • При порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці електропилки або розетки не можна торкатися до оголених місць.
  • Не можна використовувати електричні прилади не за призначенням або користуватися ними, попередньо не ознайомившись з інструкцією.
  • Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вас вдарить струмом.

 Провідний інспектор Вишгородського РВ ГУ ДСНС України у Київській області капітан служби ЦЗ Ігор Рибець

 

Правила безпеки при користуванні електроприладами:

 

  1. Перед вмиканням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних пошкоджень.
  2. Електроприлад повинен бути надійно заземлений згідно з правилами установки приладу.
  3. Забороняється працювати з електроприладом вологими руками.
  4. Не можна залишати електроприлад без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи все вимкнено.
  5. Не можна користуватися електроприладами без нагляду дорослих.
  6. При виявленні або виникненні несправності в електроприладі негайно викликати електрика, що обслуговує прилад.
  7. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.
  8. Не користуватися саморобними електричними приладами.
  9. Якщо в квартирі полум’я, або чути запах диму, горілої ізоляції, потрібно негайно повідомити про це дорослим.
  10. Якщо вдома нікого немає, негайно телефонуйте за номером 01; потім кличте на допомогу сусідів.
  11. Ніколи не гаси електроприлади водою.

Надання першої медичної допомоги у разі ураження електричним струмом

Рятування життя людини, ураженої струмом, у багатьох випадках залежить від швидкості та правильності дій осіб, що надають допомогу. Передусім потрібно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Якщо неможливо відключити електричне обладнання від мережі, потрібно одразу звільнити потерпілого від струмоведучих частин, не торкаючись при цьому потерпілого.

Заходи до лікарської допомоги після звільнення потерпілого від струму залежать від того, в якому він стані. Допомогу потрібно надавати негайно, якщо можливо — на місці події, одночасно викликавши медичну допомогу. Якщо потерпілий не знепритомнів, потрібно забезпечити йому на деякий час спокій, не дозволяючи рухатися до прибуття лікаря. Якщо потерпілий дихає нечасто і судорожно, але прослуховується пульс, потрібно негайно зробити йому штучне дихання. У разі зупинки дихання, розширенні зіниць і посинінні шкіри потрібно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. 

Правила безпеки поводження з електричними приладами

     Кожен день ти користуєшся електричними приладами, але потрібно знати, що вони криють у собі небезпеку. Так, дія електричного струму на людину може призводити до електричних травм та пошкоджень, таких як скорочення м’язів, що супроводжується сильним болем, втратою свідомості, порушенням роботи серця чи дихання (або обох цих порушень разом). Іноді трапляються нещасні випадки від дії електричного струму, які приводять до смерті людини. Та щоб уникнути багатьох неприємностей, тобі достатньо завжди пам’ятати та дотримуватись правил поводження з електричними приладами:

  • Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно включати в електромережу справними.
  • Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.
  • Якщо щось потрапило до телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, які працюють, треба в першу чергу їх вимкнути. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.
  • Переважна кількість побутових електроприладів є переносними, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції. Також буває, що електричний дріт обірвався чи оголився. У таких випадках ні в якому разі не торкайся оголених місць, бо це може призвести до травми.
  • Не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади.
  • Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом.
  • Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі.
  • Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.
  • Не можна підвішувати речі на кабелі.
  • Не можна бавитись із штепсельними розетками – це загрожує твоєму життю.
  • Коли ідеш з дому – всі електроприлади мають бути вимкнені.
  • Використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними, може призвести до пожежі!

Але якщо вже так сталося, що електричне обладнання загорілося, то перш за все потрібно:

  • вимкнути електрорубильник. (А ти знаєш, де знаходиться електрорубильник твого помешкання? Якщо ні, тоді негайно попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!)
  • Якщо знеструмити електромережу неможливо, то слід пам’ятати: не можна застосовувати для гасіння воду та пінні вогнегасники, можна лише порошкові;
  • терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу.

Якщо електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою:

  • обмотай руку сухою ганчіркою, висмикни вилку з розетки;
  • накрий палаючий предмет ковдрою;
  • повідом дорослих про пожежу.

Під час прогулянки ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

  • підходити до оголених дротів і чіпати їх руками;
  • розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач;
  • гратись поблизу підстанцій.

Якщо не забувати ці прості правила, то можна уникнути багатьох неприємностей.

Пам’ятай, несправності в електромережі й електричних приладах може усунути лише спеціаліст-електрик!

 

2.5.1. Техніка безпеки при користуванні електроприладами

Перед включенням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних порушень. Електроприлади повинні бути надійно заземлені згідно з правилами улаштування приладу. Забороняється працювати з електроприладами вологими руками. Не залишати електроприлад без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи всі прилади вимкнені. При виявленні або виникненні несправності в електроприладі негайно викликати електрика, що обслуговує прилад. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.

Рятування життя людини, ураженої струмом, у багатьох випадках залежить від швидкості і правильності дій осіб, що здійснюють допомогу. Передусім потрібно якнайшвидше звільнити потерпілого від дії електричного струму. Якщо неможливо відключити електричне обладнання від мережі, потрібно відразу приступити до звільнення потерпілого від струмопровідних частин, не доторкаючись при цьому до потерпілого.

Заходи долікарської допомоги після звільнення потерпілого залежать від його стану, її потрібно надавати негайно, по можливості на місці події, одночасно викликавши медичну допомогу. Якщо потерпілий не знепритомнів, потрібно забезпечити йому на деякий час спокій, не дозволяючи рухатись до прибуття лікаря. Якщо потерпілий дихає рідко і судорожно, але прослуховується пульс, потрібно негайно зробити йому штучне дихання. При відсутності дихання, розширення зіниць і посиніння шкіри потрібно робити штучне дихання і непрямий масаж серця.

Надавати допомогу необхідно до прибуття лікаря, оскільки є багато випадків, коли штучне дихання і масаж серця повертали потерпілих до життя.

Правила безпеки при користуванні електроприладами

З настанням осінньо-зимової пори року різко збільшується кількість пожеж у побуті з електротехнічних причин. Для попередження вогневих випадків та трагічної загибелі людей на них Територіальне управління МНС у Миколаївській області нагадує основні правила безпечного користування електроприладами, від дотримання яких може залежати Ваше життя.

Правильне користування електроенергією в сухих приміщеннях з дерев'яними підлогами практично виключає випадки ураження електричним струмом. Однак через порушення правил експлуатації електроприладів, викладених у заводських інструкція, несвоєчасного ремонту та недбалого утримання їх у домашніх умовах нерідко виникають пожежі, які не тільки знищують матеріальні цінності та наносять значні збитки, а й забирають людські життя. Дотримуючись основних правил безпечного користування електроенергією в побуті, необхідно виконувати наступне:

  • квартирна електропроводка повинна завжди бути справною, мати захист від коротких замикань автоматичними вимикачами або запобіжниками. Слід пам'ятати, що запобіжники є захистом одноразової дії і після перегорання підлягають заміні. Застосування дротяної перетинки може призвести до пожежі. Необхідно також пам'ятати, що електричну проводку у жодному разі не можна гасити водою;
  • користуватися електроприладами відповідно до вказівок заводських інструкцій, проводити їх періодичні огляди та своєчасний попереджувальний ремонт. При цьому слід пам'ятати, що ремонт електроприладів безпечно проводити тільки після відключення їх від електромережі, а ремонт електропроводки - при відключених автоматичних вимикачах або викручених пробках. При виявленні пошкодження ізоляції провода, слід обережно відключити його від електромережі, акуратно і щільно обмотати оголене місце двома-трьома шарами ізоляційної стрічки;
  • не допускати довільного вбивання в стіни цвяхів і милиць для підвішування гардин, картин та інших предметів, а також пробивання отворів, адже це може призвести до пошкодження прихованої електропроводки і ураження електричним струмом. Такі роботи повинні проводитися з дозволу житлових організацій;
  • обережно поводитися з переносними електричними світильниками, електроінструментом. Особливо небезпечно користуватися ними поблизу батарей опалення, водопровідних труб та інших заземлених металоконструкцій, так як при пошкодженні ізоляції електричного приладу або світильника тіло людини, яка торкається металевих конструкцій, виявляється в ланцюзі проходження електричного струму;
  • неприпустимо застосовувати саморобні електроплитки з відкритими спіралями, саморобні електропечі, електроінструменти, а також наповнювати водою нагрівальні прилади (чайники, каструлі, самовари), включені в мережу;
  • не можна підвішувати освітлювальну арматуру (люстри, абажури, ліхтарі) на проводи під напругою. Освітлювальна арматура повинна підвішуватися на спеціальні пристосування без натягу. Низько опущені світильники, які дотикаються до підлоги - потенційні джерела електротравм;
  • необхідно дотримуватися особливої обережності при користуванні електроенергією в приміщеннях з підвищеною небезпекою та особливо небезпечних (сараї, гаражі, підвали, ванні кімнати, літні кухні), а також прирівняних до них територій поза приміщеннями (двір, сад, город). У цих приміщеннях ізоляція швидше зношується. У таких умовах потрібно застосовувати електроприлади і світильники спеціальної конструкції. У приміщеннях, де повітря насичене водяними парами, підлоги зволожені, при відсутності вентиляції створюються умови для більшої провідності електричного струму. Тому в цих приміщеннях забороняється встановлювати штепсельні розетки і вимикачі - їх слід виносити в коридор або сусідні сухі кімнати;
  • не виносити з приміщень у двір включені в електричну мережу електроприлади, радіоприймачі, переносні лампи та інші струмоприймачі;
  • не користуватися саморобними електронагрівальними приладами. Це небезпечно для життя;
  • не торкатися освітлювальної арматури мокрими руками або вологою ганчіркою. При заміні або чищенні ламп їх необхідно відключати;
  • не торкатися одночасно корпусів переносних електроприймачів (настільних ламп, торшерів, прасок, пилососів) і заземлених металевих предметів (батарей опалення, водопровідних і газових труб, корпусів ванн, раковин і газових плит);

Забороняється:

  • зафарбовувати і заклеювати шпалерами електричну проводку;
  • замінювати заводські запобіжники (навіть тимчасово) будь-якими провідниками (жучками);
  • підвішувати електропровід на цвяхи, металеві і дерев'яні предмети;
  • закладати проводи й шнури на газові і водопровідні труби, за батареї опалення;
  • підвішувати будь-що на електричну проводку;
  • витягати за шнур вилку з розетки;
  • проводити без відключення роботи з ремонту електропроводки, вимикачів, розеток, лампових патронів, електроприладів, апаратів і машин, а також очищати їх від бруду і пилу;
  • проводити ремонт електропроводки та побутових електроприладів неспеціалістами. Ремонтні роботи повинні проводити компетентні і кваліфіковані технічні працівники сервісних служб, які мають на це відповідний дозвіл.

Пам'ятайте, що в сучасних побутових умовах електрика завжди поруч з нами. Це дуже зручно, але у той же час небезпечно для недбайливих споживачів. Будьте уважні і обережні!