+380978485508cpprk1kr@gmail.comвул. Каховська 13-б Кривий Ріг Дніпропетровська 50005 Україна
 1. Алгоритм вступу до закладів професійної освіти. Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. Для цього, наприклад, можна пройти спеціальні профорієнтаційні тести або звернутися до соціального педагога чи психолога у школі. Далі обрати заклад, у якому її можна здобути: інформація про перелік професій є на сайтах закладів, в реєстрах ЄДБО у місцевих департаментах або управліннях освіти. Там також можна з’ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо. У визначений період треба подати документи до приймальної комісії. Після цього директор має видати наказ про зарахування. Якщо вас не було включено до списку зарахованих, документи мають повернути не пізніше 5 днів із дня виданого наказу. Кожен заклад профосвіти затверджує свої Умови вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей.

  Там можна дізнатися про умови та дати вступу, терміни навчання і виробничої практики тощо. Перелік таких заходів за регіонами розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України.

 2. Як обрати заклад з кращими умовами для навчання. Якщо ви вже визначилися із фахом, подивіться, в яких саме закладах його можна здобути. Обираючи заклад, обов’язково врахуйте: матеріально-технічну базу; можливість дуального навчання (70 % практики на підприємстві, 30 % - теорії у закладі); наявність гуртожитків (за потреби); можливість для вступу за державним/ регіональним замовленням; відгуки уч- нів\випускників цього закладу.
 3. Навчання безкоштовне. Для закладів профосвіти надаються місця державного або регіонального замовлення, на яких учні навчаються безоплатно. Практика попередніх вступних кампаній засвідчує, що кількість цих місць покриває запит вступників. Тож імовірність навчатися у профтеху безкоштовно (тобто за кошт державного або місцевого бюджету) є великою. Інші місця, які йдуть понад держав- не/регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто, за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, кухар, перукар, автослюсар тощо. За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця державного/ регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.
 4. Терміни подачі документів. Заклади самостійно визначають конкретні терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто, до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів до конкретного закладу, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт та дізнайтесь всю необхідну інформацію.
 5. Яку кваліфікацію присвоюють після закінчення навчання (що буде написано у дипломі). Після закінчення профтеху учень отримує диплом «кваліфікованого робітника», або «молодшого спеціаліста». У ньому обов’язково зазначається професія, яку отримав випускник.
 6. Стипендію мають право отримувати учні денної форми навчання, які здобувають освіту як за державним, так і за регіональним замовленням. Якщо ви можете отримувати і академічну, і соціальну стипендію, вам виплачуватиметься одна стипендія найбільшого розміру
 7. Чи зобов’язує навчання за регіональним замовленням до відпрацювання на підприємствах області. Законодавством не встановлено обов’язку відпрацювання випускників, які навчались за регіональним замовленням. Проте такі зобов’язання можливі відповідно до угод між керівництвом закладу, роботодавцем (організацією, підприємством, установою) та вступником (учнем). У такому випадку випускник зобов’язується відпрацювати певний термін, про що має зазначатися у договорі.
 8. Чи можуть вступати в профтех іноземці. Можуть. Однак не всі заклади мають ліцензію для навчання іноземних студентів. На сайті закладу, який ви обрали для вступу, має бути окремий розділ англійською мовою, де розміщується вся інформація щодо вступу іноземних громадян на навчання. Крім того, у закладі має працювати окремий структурний підрозділ, який цим опікується. З іншими питаннями щодо вступу іноземних громадян до українських закладів освіти можна звертатися до профільного Українського державного центру міжнародної освіти МОН http://studyinukraine.gov.ua
 9. Чи потрібен паспорт у разі вступу після 9-го класу. Так, це має бути ID-картка або паспорт у вигляді книжечки з 14 років.
 10. Які документи треба подати. У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов’язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових. Так, вступники мають обов’язково подати: документ про освіту (оригінал) за умови вступу на денну форму навчання; медичну довідку за формою, установленою чинним законодавством; 6 фотокарток розміром 3х4 см; копії документів, що дають право на пільги для вступу в заклад освіти (за наявності). Особисто подається документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт/ГО-картка, військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження - для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, який засвідчує особу і громадянство). Якщо ви хоче отримати диплом молодшого спеціаліста, навчаючись у вищому професійному училищі або ліцеї, під час вступу подається документ про присвоєння ОКР кваліфікованого робітника та свідоцтво/атес- тат про здобуття повної загальної середньої освіти. Особи, які направляються на навчання підприємствами, установами або організаціями, додають до заяви про вступ відповідний документ.
 11. Чи треба здавати ЗНО для вступу в профтех. Ні, не треба. Вступ проводиться на підставі документів про базову або повну загальну середню освіту. Проте якщо ви вирішите вступати на навчання на вищий рівень професійної освіти (рівень молодшого спеціаліста), для вступу необхідно подавати сертифікати ЗНО з двох предметів.
 12. Переваги навчання у профтеху: учні зараховуються на навчання, як правило, без вступних випробувань; здебільшого навчання відбувається за рахунок коштів державного чи регіонального бюджету; безкоштовне проживання у гуртожитку; стипендія та оплата праці під час виробничої практики/виробничого навчання; учні пільгових категорій забезпечуються безкоштовним харчуванням та іншими пільгами, передбаченими законодавством.
 13. Чи є можливість при вступі після 9-го класу та навчанні в «профтеху» отримати свідоцтво про повну загальну середню освіту. Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Є можливість послідовно здобути 2-3 професії. Завершується здобуття повної загальної середньої освіти здачею державної підсумкової атестації у формі ЗНО.
 14. Навчання осіб з особливими освітніми потребами. Заклади мають право формувати спеціальні групи для осіб із особливими освітніми потребами та забезпечувати інклюзивне навчання. Але обов’язковою умовою є наявність медичного висновку про можливість здобуття саме обраної робітничої професії, оскільки багато з них мають специфічні вимоги. Учні, які навчаються в спеціальних групах, мають можливість здобувати кваліфікації за подовженим терміном навчання, а освітні програми включають спеціальні оздоровчо-корегуючі компоненти.
 15. Вікові обмеження для вступу. Для вступу до профтеху немає жодних вікових обмежень. Розпочати навчання, щоб отримати окрему професію або часткову кваліфікацію, можна у будь-якому віці. Важливо, що доросле населення може навчатися за індивідуальною програмою без відриву від основної роботи.

На сайті Міністерства освіти і науки України https://mon.gov.ua/ua у розділі «Професійно-технічна освіта» розміщено матеріали щодо Вступної кампанії 2019 року із відеороз’ясненням.

СОЦІАЛЬНІ ПАРТНЕРИ ЦППРК №1