ПРОФЕСІЯ: ОФІЦІАНТ
Стрімкий розвиток ресторанного і готельного бізнесу визначає потребу в підготовці кадрів. На сьогодні професія офіціанта є однією з найбільш затребуваних у нашій країні. Ця професія підходить як для дівчат, так і для юнаків, для всіх, хто хотів би мати хороший заробіток на своєму життєвого шляху.

Є професії, які не користуються популярністю в переважної більшості людей. Це про офіціантів. Так уже повелося: люди думають, що і я так би зміг, нічого тут складного немає. Та невже? Уміння бачити так, якби у тебе було 10 пар очей, мати пам'ять суперкомп'ютера, уміння попередити конфліктну ситуацію, бути вихованим, толерантним, уміти підтримати бесіду, і, багато чого іншого, і, при цьому бути ненав'язливим і непомітним. Тобто, бути одночасно кухарем, педагогом, психологом, маркетологом і, якщо потрібно, - поліцейським.
Офіціант (від латин. officium - "посада, послуга") - професія сфери громадського харчування.
Вона з'явилася разом з ресторанами європейського типу в середині XIX століття у великих містах. У корчмах обов'язки офіціантів виконували хлопчики з селянських сімей, які навчалися цьому ремеслу протягом чотирьох років, починаючи з мийників посуду і прибиральників. Цікаво, що чайові здавалися в загальну касу і у кінці робочого дня ділилися порівну між усіма працівниками.
Багато відомих осіб починали свій трудовий шлях саме з професії офіціанта. Наприклад, Ален Делон підробляв у пивній, Бред Пітт - у ресторані швидкого харчування.
На сьогодні професія офіціанта є однією з найпопулярніших у нашій країні. Вона надзвичайно складна, але дуже цікава.
Адже офіціант уособлює перед споживачем всю складну ланцюг,що включає такі проміжні ланки, як збір врожаю, його зберігання і переробка, транспортування, приготування їжі. У цьому ланцюзі він служить останнім її ланкою, єдиним живим представником величезної армії хліборобів, тваринників, транспортників, працівників харчової промисловості, кухарів, кондитерів, механіків, які мають безпосередній контакт з споживачем. Офіціант може "красиво" піднести результати праці всіх цих людей, а може й "змазати" їх, тобто своєю неправильним поведінкою викликати у споживача невдоволення.
Від якості обслуговування відвідувачів, тобто від офіціанта, залежить, чи завітає відвідувач у цей заклад харчування наступного разу, повертатиметься сюди постійно, або забуде про його існування.
Офіціант – професіонал не допустить, щоб відвідувачі залишилися невдоволені проведеним в ресторані увечері, і постарається створити для них саму дружню атмосферу.
Дехто може закинути нам, що вже роботи обслуговують гостей, як в японському ресторані, або шимпанзе – в китайському. А ви спробуйте з ними поговорити.
Кожного року Центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів №1 випускає 30 спеціалістів, які дуже затребувані на ринку праці міста і на протязі останніх 10 років ця спеціальність знаходиться в першій трійці ТОП – листа. Виробничу практику учні проходять в ресторанах міста, літню практику – на підприємствах морського узбережжя. Після закінчення Центру учні мають можливість продовжити навчання, підвищити свою кваліфікацію.
Стартуй разом з нами!
Статут офіціанта
Професійна поведінка формується в залежності від психологічних якостей офіціанта і з урахуванням використання знань психології і правил етикету.
Офіціант повинен володіти професійними здібностями, тобто бути професійно придатним.
Професійна придатність до роботи офіціанта визначається психологічними якостями, якими він повинен володіти:
- вміння спілкуватися з людьми;
- витримка, емоційна стійкість, врівноваженість, самовладання;
- спостережливість і пам'ять;
- здатність відчувати настрій іншої людини, чуйність;
- ерудиція, виразна мова, багатий запас слів, правильна вимова;
- чутливість до розрізнення форми, кольору, величини;
- вміння розподіляти і перемикати увагу;
- швидкість і точність підрахунку;
- вміння розбиратися в людях.
Офіціант повинен бути хорошим психологом , що дозволить йому:
- розуміти поведінку споживачів і надавати на них цілеспрямований вплив для створення оптимальних умов обслуговування;
- добре розбиратися в собі і свідомо керувати своїми почуттями та емоціями;
- добре знати своїх колег по роботі і підтримувати відносини товариства і взаємодопомоги.
Реакцію споживачів на дії офіціанта багато в чому визначають їх темперамент і характер.
Щоб правильно оцінити особистість, слід бути обережним і не судити про людину по першому враженню. Це дуже важливо в процесі спілкування офіціанта з споживачами.