ПОСТТРАВМАТИЧНЕ ЗРОСТАННЯ

Podsnegniki

Фенікс – споконвічний символ відродження з попелу. Так і наша психіка, коли травмується, не обов'язково пошкоджується. Травма призводить до «психологічного землетрусу» і важливо не загинути під уламками своїх старих уявлень, а розібрати завали та створити нову будівлю. Більше того, для більшості людей посттравматичний ріст куди вірогідніший, ніж посттравматичний розлад.

Коли травма нищить наш звичний світ, наш світогляд може деформуватися. Відчуття нездатності щось змінити може призвести до вивченої безпорадності, ми можемо зневіритись у своїх цінностях і фруструватися, озлобитися на світ і людей, ми можемо перенести свою агресію на сторонніх людей. Переосмислення може бути болючим, але воно важливе. Посттравматичний ріст дозволяє стати сильніше фізично і психологічно. Ось 10 пунктів, які дозволять трансформувати травму не у посттравматичний розлад, а на зріст.

1. Проактивність. Випробування безпорадністю найнебезпечніше. Робіть усе, що можете. Беріть під контроль навіть зовсім небагато. Травма викликає бажання зіщулитися і завмерти, протидійте цьому та розширюйте зону автономного контролю. Що робити вам – знаєте лише ви.

2. Сенси та наративи. Наші цінності. Крихкість життя дає їй велику цінність. Розуміючи це, ми добровільно беремо зобов'язання до здійснення вибору. Будьте прихильником своїх цінностей, а не жертвою обставин. Так, можливості кожного з нас обмежені, але ми маємо бути сильними у колі того, що можемо.

3. Збереження почуття власної гідності, а не позиція жертви. Що б не трапилося, я маю «найважливішу людську свободу - у будь-яких обставинах вибирати своє власне ставлення до того, що відбувається».

4. Базові навички подолання негативу. Будь-яка проста хороша річ у полі вашого зору має оптимізм, будь-яка область життя, не порушена травмою.

5. Відкритість та готовність прийняти виклик долі. Віра в те, що можна і важливо вчитися і рости, отримувати досвід як з позитивних, так і негативних життєвих подій.

6. Можливість саморозкриття та підтримка близьких. Альтруїзм, допомога, служіння іншим, підтримка близьких, волонтерство.

7. Пошукова поведінка. Творчі рішення. Під час стресу ми діємо шаблонно, автоматично. Шукайте та вигадуйте нестандартні рішення.

8. Почуття гумору. Чорний медичний гумор допомагає лікарям переживати смерті. Цинічно, але терапевтично - користуйтеся.

9. Базова рутина. Дотримуйтесь звичних ритуалів чи придумайте нові. Рутина стабілізує режим їжі, руху, сну, роботи - дозволяє зберігати ясний розум.

10. Сміливість та мужність. Здатність бути сміливим включає прийняття реальності, вирішення проблем та рішучість. Це допомагає знаходити нові можливості та перетворювати травму на зріст.

© 2023 ЦЕНТР ПІДГОТОВКИ І ПЕРЕПІДГОТОВКИ РОБІТНИЧИХ КАДРІВ №1 м. КРИВИЙ РІГ. Designed By TNF